شرح حادثه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور از زبان رئیس دفتر رئیس‌جمهور
شرح حادثه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور از زبان رئیس دفتر رئیس‌جمهور
غلامحسین اسماعیلی: 🔹پرواز از پایین دست سد به سمت تبریز انجام شد؛ هوا صاف و کاملا شفاف و روشن بود؛ هیچ پدیده جوی خاصی را نداشتیم.

🔹بعد از حدود نیم ساعت تا ۳۵ دقیقه از طی مسیر در منطقه مجاور معدن مس سونگون، قبل از اینکه به این منطقه برسیم در دره مجاور این منطقه که به عنوان خط سیر بالگردها انتخاب شده بود، لکه ابری مانند سفره‌ای که در بیابان گسترده شده باشد، مشاهده شد و صحبتی از مِه نبود.

 

🔹ممکن است در پایین دست و گودی دره مِه باشد ولی هوای باز و شفاف بود اما در منطقه‌ای محدود این لکه ابر وجود داشت اما از نظر ارتفاع پروازی به گونه‌ای بود که مواجه با این ابرها یا حتی قدری پایین‌تر از ابرها بودیم.

 

🔹شهید مصطفوی که خلبان بالگرد حامل رئیس جمهور و فرمانده مجموعه هلی کوپتری بودند، به سایر بالگردها اعلام می‌کند که ارتفاع بگیریم و به بالای ابرها برویم و از بالای ابرها ادامه مسیر بدهیم.

 

🔹بالگردها به بالای ابرها آمدند؛ ما بالگرد شماره ۳ بودیم بالگرد وسط حامل رئیس جمهور و بالگرد جلویی هم سایر همراهان این هیأت بودند؛ بعد از ۳۰ ثانیه خلبان بالگرد ما متوجه شد که بالگرد اصلی (وسطی) همراه ما نیست؛ شرایط کاملا عادی و معمولی بود و موضوع سختی نبود؛ حتی در برخی پروازهای هواپیمایی لرزش‌هایی داریم اما در این مسیر، همه چیز عادی بود و بلافاصله هم ابر تمام شد.

 

🔹در ادامه در هوایی قرار گرفتیم که زیر پایمان ابر نبود و خط الرأس زیر پایمان را می‌دیدیم و در مجاورت آن معدن مس سونگون بود.

 

🔹چون این بالگرد در بین ما نبود، بلافاصله خلبان بالگرد ما دور زد و به عقب برگشت از کمک خلبان پرسیدم چرا برمی گردید؟ گفت یکی از بالگردها نیامده است و احتمال می‌دهیم نشسته باشد و فرود اضطرای کرده باشد چون هر چه صدایش می‌زنیم، ارتباط رادیویی‌مان قطع است و پاسخ نمی‌دهد؛ گفت یک دقیقه و ۳۰ ثانیه قبل ارتباط رادیویی داشتیم.

 

🔹قرار شد بگردیم و بعد منتظر بشویم تا آنها هم بیایند؛ چند دور روی منطقه زد ولی در بخشی که سفره ابر بود، زیر پایمان را نمی‌دیدیم امکان اینکه به زیر ابر هم بروند مقدور نبود یکی دو دوری زدیم ولی به ناچار در ۳۰ ثانیه در محوطه معدن مس سونگون فرود آمدیم و پیگیر ماجرا شدیم.

🏴 @B_kakhkNews

  • منبع خبر : تسنیم